صفحه اصلیساخت آپارتمانساخت ویلاپروژه هازمینبــازسازی مهنــــدسیطراحـــی و معمـــاریفروشگاه دکوراسیون داخلیفناوری های نویندرخواست همکاریآرشیو تصاویرآرشیو مقالاتثبت سفارشارتباط با مامعرفی

شرکت ساختمانی در رشت

تلگرام اینستاگرام
خانه | ثبت سفارش آنلاین | قوانین و مقررات | ثبت شکایات

طراحی اتاق کودک در رشت

ساختمان

بدرستی قدمت استفاده بشر از سرپناه و یا بطور کلی به مفهوم امروزی قدمت استفاده ی بشر از مسکن معلوم نیست ولی تقریبا آن را می توان با پیدایش بشریت دانست ، زیرا چنین گمان می رود که بشر از همان ابتدا برای مصون ماندن از برف ، باران ، سرما و گرما ، حمله حیوانات و همچنین حمله سایر اقوام به غارها پناه برده و این غارها را می توان اولین محل سکونت برای بشر دانست و از آن زمان تا کنون انسان ها همیشه بفکر آن بوده اند که مسکنی راحت تر و بهتر برای خود تهیه نمایند.

در قرون اخیر که رشد جمعیت در دنیا بطور چشمگیری رو به ازدیاد نهاد و بشر از لحاظ علمی و فنی مشکلات بسیاری را حل نمود در ساختن مسکن نیز مانند سایر امور تحولات عمده ای بوجود آورد و دیگر ساخت خانه های تک واحدی جوابگوی احتیاجات جوامع بشری نبوده و به همین علت سیستم خانه سازی بکلی دگرگون شده و استفاده از مصالح مقاوم نیز مانند فولاد و سیمان در ساختمان رایج گردید و در اثر دسترسی به این مصالح و امکانات دیگر ، گسترش شهرها از افقی به عمودی تبدیل شد و امر آپارتمان سازی در ساختمان های چندین طبقه متداول گردید.

بدین لحاظ در تمام دنیا خصوصا در مملکت ما می باید به امر ساختن مسکن و استفاده هرچه بهتر و بیشتر از مصالح ساختمانی توجه مخصوص بشود و برای رسیدن به این هدف ابتدا باید به طور دقیق ساختمان و انواع آن و اجزاء تشکیل دهنده آنرا بشناسیم.

انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفی:

 

1- ساختمان های بتنی: 

ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه استفاده شده باشد. در ساختمان های بتنی سقفها به وسیله دال های بتنی پوشیده می شود ، یا از سقف های تیرچه و بلوک و یا سایر سقف های پیش ساخته استفاده می گردد. و برای دیوارهای جدا کننده ممکن است از انواع آجر مانند سفال تیغه ای ، آجر ماشینی سوراخ دار ، آجر معمولی فشاری و یا تیغه گچی و یا چوب استفاده شده و همچنین ممکن است از دیوار های بتن آرمه هم استفاده شود که در این صورت نوع دیوارها دیوارهای برشی سازه می باشد.

 

2-ساختمان های فلزی:

در این نوع ساختمان ها برای ساختن ستون ها و پل ها از پروفیل های فولادی استفاده می شود. در ایران معمولا برای ساختن ستون ها از تیر آهن های I دوبل و یا بال پهن های تکی استفاده می نمایند و همچنین برای اتصالات از نبشی - تسمه و برای زیر ستون ها از صفحه فولادی استفاده می شود و معمولا دو قطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می نمایند. سقف این نوع ساختمان ها ممکن است تیر آهن و طاق ضربی باشد و یا از انواع سقف های دیگر از قبیل تیرچه بلوک و... استفاده گردد.

برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمان های بتنی از انواع آجر و یا قطعات گچی و یا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود. در هر حال جداکننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند.

3- ساختمان های آجری:

برای ساختمان های کوچک که از چهار طبقه تجاوز نمی نمایند می توان از این نوع ساختمان استفاده نمود. اسکلت اصلی این نوع ساختمان ها آجری بوده و برای ساختن سقف ها در ایران معمولا از پروفیل های فولادی I و آجر بصورت طاق ضربی استفاده می گردد و یا از سقف تیرچه و بلوک استفاده می شود. در این نوع ساختمان ها برای مقابله با نیروهای جانبی مانند زلزله باید حتما از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقف ها استفاده شود. درساختمان های آجری معمولا دیوارهای حمال در طبقات مختلف روی هم قرار می گیرند و اغلب پارتیشن ها نیز همین دیوارهای حمال می باشند. حداقل عرض دیوارهای حمال نباید از 35 سانتیمتر کمتر باشد.

4-ساختمانهای خشتی و گلی:

این نوع ساختمانها در شهرها به علت گرانی زمین کمتر ساخته می شود و بیشتر در روستاهای دور که دسترسی به مصالح ساختمانی مشکل تر است مورد استفاده قرار می گیرد. اسکلت اصلی این نوع ساختمان ها از خشت خام و گل می باشد و تعداد طبقات آن از یک طبقه تجاوز نمی کند و در مقابل نیروهای جانبی مخصوصا زلزله به هبچ وجه مقاومت نمی نمایند. باید از ساختن این نوع ساختمان ها مخصوصا در مملکت ما که از مناطق زلزله خیز دنیا می باشد جدا جلوگیری به عمل آید.

ساختمان خشتی

 

آرشیو گالری تصاویر

شرکت ساختمانی در رشت