صفحه اصلیساخت آپارتمانساخت ویلاپروژه هازمینبــازسازی مهنــــدسیطراحـــی و معمـــاریفروشگاه دکوراسیون داخلیفناوری های نویندرخواست همکاریآرشیو تصاویرآرشیو مقالاتثبت سفارشارتباط با مامعرفی

شرکت ساختمانی در رشت

تلگرام اینستاگرام
خانه | ثبت سفارش آنلاین | قوانین و مقررات | ثبت شکایات

طراحی اتاق کودک در رشت

انواع مختلف پله و آشنایی با آنها

پله یکی از مهمترین عناصر ساختمان است. شکل کلی پله ، سنگ پله و از همه مهمتر نوع پله استفاده شده می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. در ابتدا با انواع مختلف پله آشنا می شویم.

به طور کلی در هر ساختمان پله ها را به دو دسته تقسیم می کنند:

1- پله های مستقیم

2- پله های مدور

پله های مستقیم :

همانطور که از نام این پله ها مشخص می باشد این پله ها به صورت مستقیم بوده و در مسیر خود پیچشی ندارند و به همین دلیل طول بیشتری را اشغال کرده و بیشتر در مکان هایی استفاده می شوند که کمبود فضا وجود ندارد.

در این پله ها ، کف هر پله به شکل مستطیل است به این صورت که اندازه همه ی پله ها یکسان می باشد. عرض کف هر پله معمولا 30 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

پله های مستقیم خود به چند دسته تقسیم می شوند:

پله مستقیم یک طرفه:

این پله معمولا در مواردی اجرا می شود که محدودیت در فضا وجود نداشته باشد چون به دلیل پیچش نداشتن طول زیادی را اشغال می کنند.

پله مستقیم

پله مستقیم یک طرفه با پاگرد:

اگر ارتفاع طبقه بیش از 2/75 متر باشد ، طی کردن این پله ها ممکن است خسته کننده باشد به همین منظور در مسیر پله از پاگرد استفاده می شود.

پله مستقیم یک طرفه با پاگرد

پله دوطرفه با دو بازو و پاگرد وسط:

این پله متداولترین نوع پله در ساختمان های معمولی می باشد. در این نوع پله شخص پس از طی کردن یک ردیف از پله ها به پاگرد وسط رسیده و یک چرخش 180 درجه خواهد داشت. به دلیل دو قسمتی بودن ، این پله فضای زیادی را اشغال نمیکند و پاگرد وسط باعث استراحت شخص می شود.

پله دو طرفه با دو بازو و پاگرد وسط

پله سه طرفه با سه بازو و دو پاگرد:

این پله دارای سه بازو و دو پاگرد بین هر طبقه می باشد ، در این راه پله ها از تعداد زیادی پله استفاده می شود. معمولا این نوع پله در مکان هایی استفاده می شود که فضای کافی وجود ندارد و ارتفاع زیاد می باشد ، البته با طراحی های خاص می توان از فضای بین این پله استفاده مفید کرد.

پله 3 طرفه با 3 بازو و 2 پاگرد

پله های مدور:

پله مدور قائم:

این نوع پله ها به این صورت می باشند که برای استفاده بهینه از فضا در پاگرد لااقل یک یا دو پله را می گنجانند.

پله مدور

پله پیچ کامل:

این پله به دلیل آنکه فضای بسیار کمی را اشغال می کند ، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. معمولا این نوع پله در مکان هایی استفاده می شود که فضا بسیار مهم باشد مانند مغازه ها. کف این پله ها معمولا دور یک ستون که در وسط قرار گرفته چرخیده و بالا می رود.

پله پیچ کامل

پله پیچ تزئینی:

این نوع پله ها معمولا در ساختمان های بزرگ و هتل های بسیار لوکس دیده می شود. این پله ها فضای زیادی را اشغال می کنند. این نوع پله ها از فلز ، چوب ، بتن و یا سنگ ساخته می شوند.

پله پیچ تزئینی

مقالات مرتبط

بازسازی و نوسازی ساختمان

ساختمان

آرشیو گالری تصاویر

شرکت ساختمانی در رشت